Modułowy rozproszony system sterowania HVAC, oświetleniem i żaluzjami.

Wielofunkcyjne rozwiązanie systemowe  - Smart Room Control
Sterowniki uniwersalne dla HVAC (fancoili, belek i sufitów grzewczo-chłodzących itp. a także sterowniki VAV) mogą być rozszerzane o dodatkowe moduły i wielofunkcyjne czujniki cyfrowe (T, H, Ruch, Lux, CO2,). Tworzą w ten sposób unikalne rozwiązanie obejmujące dodatkowo sterowanie oświetleniem i żaluzjami. Powstaje jednolity, modułowy system, dający w porównaniu z oddzielnymi systemami spore oszczędności kosztów inwestycyjnych a przede wszystkim nieporównywalnie większe oszczędności energii w trakcie eksploatacji. Uzyskuje się to dzięki wykorzystaniu informacji o rzeczywistym stanie zajetości pomieszczeń i optymalizacji komfortu poprzez  naturalnie łatwą i pełną kontrolę nad najbardziej energochłonnymi instalacjami jakimi są klimatyzacja i oświetlenie.

 • Elestyczność - łatwe przekonfigurowanie przy zmianie podziału powierzchni lub koncepcji jej wykorzystania. 
 • Łatwy, błyskawiczny i bezbłędny montaż dzięki systemowym złączom,
 • Znaczne zmniejszenie ilości kabli, uproszczenie budowy i serwisu
 • Każdy ze sterowników może pracować autonomiczne lub być włączony do systemu BMS.  
 • Sterowniki są dostępne z interfejsem BACnet lub Lonworks do wyboru.
 

Swobodnie programowalne sterowniki systemu Smart Room Control: ECL-PTU, ECB-PTU, ECY-PTU

ECL-PTU - Sterowniki z interfejsem LON, (ECB-PTU  z interfejsem BACnet MS/TP i ECY-PTU z interfejsem BAcnet I/P) posiadają zasilanie i przekażniki 230V, oprócz własnych wejść i wyjść sterowniki rozszerzalne są o moduły sterowania oświetleniem i żaluzjami. Współpracują wieloma rodzinami cyfrowych czujników/nastawników pomieszczeniowych EC-SmartVue, multisenosrami serii MS (zintegrowany czujnik, ruchu, natężenia oświetlenia, temperatury i odbiornik podczerwieni), rodziną EC-Smart Comfort (czujniki/nastawniki z dokładanymi przyciskami do sterowania oświetleniem i zaluzjami) EC-SmartAir . Każdy sterownik obsługuje do 4 modułów serii RCx i do 4 czujników/nastawników pomieszczeniowych ew. multisensorów.  Sterowniki są programowalne graficznie  za pomocą EC-gfx - tego samego środowiska co wszystkie pozostałe sterowniki swobodnie programowalne Distech Controls. 

Sterowniki serii PTU otrzymały najwyższą klasę efektywności energetycznej A+ wg. eu.bac (European Building Automation Controls Asociation).

Czytaj więcej o tej grupie urządzeń (PTU)
Koncepcja współpracy z modułami i czujnikami pomieszczeniowymi

Wszystkie moduły rozszerzeń sterujące oświetleniem i żaluzjami (oraz czujniki odbiorniki, piloty itp.) mogą  również w taki sam sposób współpracować z rodziną sterowników xxx-VAV umożliwiając tym samym zastosowanie rozwiązania Samart Room Control w oparciu o wszelkie instalacje zmiennego lub stałego przepływu powietrza. 

Dostępne nastepujące typy modułów: nbsp]ECx-Light-4, ECx-Light-4D, ECx-Blind-4, ECx-Blind-4LV, ECx-DALI (dla 4-rech grup opraw). Oprócz tradycyjnych złącz wprowadzono także wersje qiuck-link.

EC-SmartComfort

Seria cyfrowych, modułowych czujników pomieszczeniowych które mogą być rozszerzane poprzez dołączanie modułów przycisków do łatwej, intuicyjnej obsługi oświetlenia i żaluzji. Współpracują ze wszystkimi rodzinami sterowników: ECB, ECL, ECY.


Po co właściwie stosować sterowniki systemowe? Czy nie wystarczy termostat bimetaliczny? Przecież prawie wszyscy od ponad 100 lat "z powodzeniem" go stosują. Czy powszechne stosowanie takich rozwiązań w krajach wyżej rozwiniętych wynika z tego, że nierozsądnie wydają nadmiar pieniędzy? Czy to rozwiązanie ma szanse się kiedykolwiek zwrócić?

Uzdatnione powietrze, oświetlenie, ciepło i chłód  - dostarczaj tylko wtedy
gdy użytkownik ich rzeczywiście potrzebuje i tylko w takich ilościach
jakie są niezbędne do zapewnienia mu komfortu.

Skorzystaj z gotowych, sprawdzonych rozwiązań systemowych.

Według różnych źródeł koszty energii to zaleznie od typu obiektu od 55% do ponad 80% wszystkich kosztów eksploatacji. 

Kliknij i sprawdź: Ile można zaoszczędzić? Jak to zrobić? Z czego wynikają oszczędności? Dlaczego właśnie nasze rozwiązanie?
Struktura kosztów energii, eksploatacji, po co systemy?...
Systemy BMS a koszty energii.pdf Systemy BMS a koszty energii.pdf (483.3 kB)
 • Przez ponad pół roku, w biurowcach oświetlenie wyłączane jest około południa - jeśli się komuś przypomni...(!) Użytkownik zareaguje tylko w tedy, gdy nie jest dostatecznie jasno - oświetlenie sztuczne w dzień  pozostaje nie zauważane dlatego wyłączy je dopiero gdy o tymm pomyśli i zechce wstać aby to zrobić
 • Gdy ktoś wychodzi "na chwilę" z pomieszczenia - rzadko wyłącza światło, gdy chwilowa nieobecność się przedłuża - nie wraca przecież tylko po to aby je wyłączyć. 
 • Dzięki płynnemu sterowaniu natężeniem oświetlenia w oparciu o jego pomiar gwarantujemy komfort przy minimalnym zużyciu energii. 
 • Uwzględnienie podziału duzych pomieszczeń na strefy: przy oknie i w głębi szczególnie przy płynnym sterowaniu pozwala na lepsze wykorzystanie światła dziennego i proporcjonalne obniżenie mocy w strefach przy oknach. W klasycznych instalacjach projektant musi zakładać się stałą moc by uzyskać jednolite natężenie dla pory nocnej a przecież większość pomieszczeń biurowych wykorzystuje się w dzień.
 • Ogranieczenie strat energii w instalacji ościetlenia, zmniejsza również koszty chłodzenia i wentylowania pomieszczeń 

Oszczędność ciepła a zwłaszcza chłodu . Nikt nie przestawia klimakonwektora w tryb przejściowy lub oszczędny gdy wychodzi na kilka godzin, co więcej, nie zrobi tego nawet gdy wie, że nie wróci przed końcem dnia. Najczęściej o tym nie pamięta ale obawia się też, że gdy wróci, będzie zbyt ciepło lub za zimno. Mając do dyspozycji termostat - użytkownik nie jest w stanie nic zrobić nawet gdyby bardzo chciał, ponieważ pozostaje on w takim stanie w jakim go pozostawiono a dokładność jego nastaw na niewiele pozwala, dlatego użytkownicy często uważają, że najlepiej go nie wcale ruszać...

Można zwolnić użytkownika z konieczności pamiętania o tych wszystkich rzeczach i przestać liczyć na jego na jego zaangażowanie stosując rozwiązanie pozwalające na:

 • prezyzyjny pomiar, nastawa i regulacja ogranicza przeregulowania i wynikające z nich straty energi i czasy braku komfortu 
 • zarządzanie kilkoma trybami pracy - oprócz: załącz, wyłącz, dzień, noc musi być możliwość uzyskania stanów pośrednich, ktore pozwalają na uzsykiwanie oszczędności z chwilowej nieobecności użytkownika bez odczuwalnego pogarszania konfortu po powrocie 
 • zarządzanie trybami pracy zawórno przez czujniki obecności, samego użytkownika, harmonogramy czasowe oraz zdalnie poprzez system BMS 

uzyskując komfort i bezprecedensowe oszczędności.

Żaluzje to właściwie tylko komfort... czy rzeczywiście?  Zyski ciepła od nasłonecznienia trzeba odprowadzić stosując chłodzenie. Redukując je można obniżyć koszty energii potrzebnej do chłodzenia o kilkadziesiąt procent. Stosując optymalne sterowanie żaluznami można też liczyć na obniżenie zainstalowanej mocy  chłodniczej a prze to niższe koszty inwestycyjne tej instalacji- także o kilkadziesiąt %.
Szyby przeciwsłoneczne także nie są idealnym rozwiązaniem. Nie są tanie a dodatkowo pochłaniają część światła widzialnego i przez ponad pół roku trzena pokrywać dodatkowe koszty energii elektrycznej na dośweitlanie pomieszczeń światłem sztucznym. Warto więc szerzej rozważyć opłacalność eksploatacji poszczególnych elementów budynku w dłuższym okresie. 

Aby nie doświetlać pomieszczeń światłem sztucznym pzy zamkniętych ręcznie żaluzjach, system musi mieć możliwość sterowania nimi.

Dodatkowo zamykanie zaluzji poza godzinami użytkowania pomieszczeń obniża dodatkowo koszty ich klimatyzacji o ok 5% a ograniczanie zysków ciepła od nasłonecznienia zmniejsza zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń. 

Łatwość obsługi wszystkich urządzeń zapewniających komfort ma duży wpływ na zużycie energii. Czy użytkownik, który ma do dyspozycji osobne sterowanie HVAC, oświetleniem i żaluzjami sam ma optymalizaowć ich współpracę?  - Nie jest on w stanie optymalnie sterować wszystkimi urządzeniami nawet gdyby chciał. Części zależności nie jest wcale świadomy, nie jest wstanie zareagować na czas, boi się zmieniać nastawy trudnych w obsłudze urządzeń, nie pamieta obsługi niektórych z nich, czegoś nie zauważy, nie chce mu się itp. Dlatego zawsze większa lub mniejsza część urządzeń nie pracuje optymalnie. 

Eliminując nadmiarowe czujniki i nstawniki znacznie obniżamy koszty: projektu, zakupu, montażu, okablowania, oprogramowania, uruchomienia, serwisu i dokumentacji.  

Dając użytkownikowi wygodny sposób wpływania na nastawy parametrów komfortu, nie zmuszjąc pamiętania i zaangażowania mamy większe szanse na to, że bedzie aktywnie korzystał z systemu, który resztę zrobi sam. 

 

 

Nasze wielofunkcyje rozwiązanie gwarantuje najwyższy poziom oszczędnosci i komfortu. Idelanie pasuje do powierzczni biurowych przenaczonych na wynajem, gdzie często mogą zachodzić zmiany podziału powierzcni. Nie ma potrzeby modyfikowania instalacji i okablowania, wystarczy przekonfigurować  system w graficznym intuicyjnym oprogramowaniu BACnet Facilivue i to bez udziału programisty.

tl_files/10/faciliVue.jpgBACnet Facilivue jest graficznym narzędziem do przekonfigurowania systemu wynikającego ze zmiany podziału powierzchni użytkowej oparte o modyfikowalne plany stref. Wykorzystuje zdefiniowane uprzednio modele stref obsługiwanych przez urządzenia serii RCB-PFC. BACnet Facilivue pracuje w oparciu o plany powierzchni, pozwalając tworzyć konfigurację w intuicyjny sposób poprzez umieszczenie symboli urządzeń: H VAC, oświetlenia, żaluzji, czujników. Zarządzanie modyfikacjami instalacji wynikającymi ze zmian podziału powierzchni i/lub rozbudowy systemu o nowe urządzenia jest proste bo ogranicza się do graficznego określenia nowego podziału a BACnet Facilivue rekonfiguruje system automatycznie i bezbłędnie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

04 Porownanie programowalnych sterownikow pomieszczeniowych ECB PTU (PL).pdf (280.4 kB)

04 Porownanie programowalnych sterownikow pomieszczeniowych ECL-PTU (PL).pdf (326.5 kB)

05 Porównanie modułów rozszerzeń do sterowania oświetleniem i roletami ECx-Light_Blind (PL).pdf (206.2 kB)

05 Szczegółowe porównanie programowalnych sterowników pomieszczeniowych ECB-PTU (ENG).pdf (386.4 kB)

05 Szczegółowe porównanie programowalnych sterowników pomieszczeniowych ECL-PTU (ENG).pdf (399.0 kB)

06 Porównanie sterowników pomieszczeniowych RCB-PFC (ENG).pdf (241.7 kB)

06 Porównanie sterowników pomieszczeniowych RCB-PFC (PL).pdf (183.1 kB)

06 Porównanie sterowników pomieszczeniowych RCL-PFC (ENG).pdf (231.1 kB)

06 Porównanie sterowników pomieszczeniowych RCL-PFC (PL).pdf (191.6 kB)

Dla czego warto stosowac sterowniki VAV Distech Controls .pdf (370.4 kB)

ENG EC-Multi-Sensor.pdf (686.1 kB)

ENG ECB-PTU.pdf (1.8 MB)

ENG ECL-PTU.pdf (674.5 kB)

ENG ECx-Light-Blind.pdf (1.5 MB)

ENG RCB-PFC.pdf (2.0 MB)

ENG RCL-ITR.pdf (1.1 MB)

ENG RCL-PFC.pdf (2.0 MB)

ENG RCx-Light-Blind.pdf (1.3 MB)

ENG TCIR.pdf (1.0 MB)

ENG TCND.pdf (1.1 MB)

Moduly RCx_DS_v02_PL.pdf (598.8 kB)

PL Allure RS-Smart-Sense.pdf (365.0 kB)

PL CPR-F - Czujnik wilgotnosci.pdf (772.2 kB)

PL EC-Multi-Sensor.pdf (354.8 kB)

PL ECB-PTU.pdf (1.1 MB)

PL ECL-PTU.pdf (1.2 MB)

PL ECx-Light-Bling.pdf (582.3 kB)

PL RS-xx.pdf (1.3 MB)

PL RS-xx Czujniki- nastawniki pomieszczeniowe.pdf (1.3 MB)

Sterowniki RCB-PFC_DS_v02_PL.pdf (654.9 kB)

Sterowniki RCL-PFC_DS_v11_PL.pdf (849.2 kB)

Tabela kompatybilnosci akcesoriow.pdf (105.7 kB)

Zestawienie porownawcze RCB-PFC_PC_v02_PL.pdf (183.1 kB)
Kliknij na miniaturkę aby powiekszyć dokument. Esc -zamyka. Wyżej także do pobrania w PDF.

__________________________________________________________________________________________________________
 

Zobacz także :

Efektywność energetyczna w budynkach - co dają nasze rozwiązania
Zawory i siłowniki dla klimakonwektorów, belek i układów strefowych


Inne nasze urządzenia i rozwiązania dedykowane dla oświetlenia i żaluzji (LON):

Poprzednia wersja urzadzeń

Opis rozwiązania - Zintegrowane sterowanie pomieszczeniami

Seria FCC:
Sterowanie zaworami 230V:
FCC-427 (LonWorks)
FCC-327-PLT (LonWorks)
FCC-327-PLT-H (LonWorks)
Sterownie zaworami 24V:
FCC-428 (LonWorks)

Seria SRC:
Sterowanie zaworami 230V:
SRC-427 (LonWorks)
SRC-429 (LonWorks)
SRC-427-D (LonWorks)
Sterowanie zaworami 24V:
SRC-428 (LonWorks)

Seria IRC:
Sterowanie zaworami 230V:
IRC-FCC-427 (LonWorks)
IRC-FCC-427 MS/TP (BACnet)
IRC-SRC-427 (LonWorks)
IRS-SRC-427 MS/TP (BACnet)
Sterowanie zaworami 24V:
IRC-FCC-428 (LonWorks)
IRC-SRC-428 (LonWorks)
IRC-SRC-428 MS/TP (BACnet)

Akcesoria
Sterowniki oświetlenia i żaluzji
Zadajniki pomieszczeniowe
Piloty sterujące
Multisensory i odbiorniki